Býk Mek z Davaj Het

S konceptom street foodov sa v Banskej Bystrici akosi roztrhlo vrece. Už som ich niekoľko za posledné mesiace navštívil a dnes nastal čas vyskúšať ďalší – netradičný svojim názvom aj konceptom. Teda aspoň na papieri. A tak moje kroky dnes vedú pred Europa Shopping Center, kde sa nachádza podnik s názvom Davaj Het.
byk-mek_8

Koncept sľubuje pravé domáce jedlá v tradičnom slovenskom nárečí ale v modernom street food prevedení zároveň. Zaujímavý fusion marketing. A tak vstpupujem do šedého plechového kontajnera s presklednou fasádou. Pri pohľade na výber jedál mi je jasné, že starobystrické nárečie neostalo iba pri názve podniku. Názvy jedál v ničom nezaostávajú a sú mixom vtipu a tradície. Až tak, že na stene visí jazykové okienko pre mimookresových návštevníkov.

Menu tvorí mix klasických street food jedlá, najmä hamburgery a hotdogy a tradičných slovenských pochutín, napríklad šúľance. Dá sa tu raňajkovať, obedovať aj večerať. A to priamo na mieste – v interiéri alebo na malej terase – alebo vziať jedlo so sebou zabalené v recyklovanej papierovej brandovej taške.

Dnes to vidím na niečo sýtejšie a tak vyskúšam tú viac „street food“ stránku Davaj Het. A tak lovím vo vodách hamburgerov a voľba padá na klasiku – Býk mek burger. A smerujem rovno na terasu. Tam nájdem sudy so stoličkami, čiže veľa miesta na stole dnes nebude. Takmer tretinu zaberá plastový box so servítkami, ktorý hneď putuje na vedľajší stôl.

Za približne 20 minút je burger predo mnou. Na klasickom „plechu“ vystlanom staromestskými novinami je v bio papierovom obale veľký hamburger, vedľa voľne položená poctivá nádielka zemiakových hranoliek a v miske barbecue omáčka. Bulka je krásna, dohneda upečená. Je vidieť že je domácej výroby. Zatiaľ je to najtmavšia bulka, akú som v rámci Banskej Bystrice videl. Vo vnútri vidím prevahu zapečeného syra Cheddar – tvorí základ, je pod mäsom a aj na mäse. Mäso z býčka je dostatočne hrubé a na pohľad pôsobí kvalitným dojmom. Korunku celku dáva dvojitá porcia slaniny. Pomedzi sú prepletené zeleninové povinné jazdy – paradajky, šalát a uhorka.

Býk Mek je naozaj veľký

Burger je fakt veľký, je potrebné ho pred zahryznutím poriadne postláčať. A tu sa prejavuje bohatá syrová nádielka, ktorá pod tlakom logicky vyteká. Nie je to problém, pretože syr je tak hutný a teda dostatočne pomalý, aby som ho včas zachytil. Prvé sústa odhaľujú charakter a potenciál Býk meku. Bulka je aj chuťovo výborná a patrí k tomu lepšiemu, čo som v poslednej dobe ochutnal. Navonok jemne chrumkavá, vo vnútri svieža.

Mäso z býčka je výborné. Patrí k tým hrubším kusom, ktoré som našiel v hamburgeroch. Tradičná príprava – korenie a soľ – mu dáva možnosť otvoriť svoju charakteristickú chuť. Je dostatočne jemné ale v bulke sa pri manipulácii nerozpadáva.

Syrová „potopa“ z Cheddaru má veľmi príjemnú chuť a aj konzistenciu. Obzvlášť oceňujem, že nemá teplotu lávy a nie je nutné čakať na ochladnutie. Má typickú chuť, pravdepodobne je z vyzretejšieho cheddaru, pretože prevažujú intenzívne orieškové tóny. K mäsu sa výborne hodí.

Slaninka je must have. A som rád že v Davaj Het s ňou nešetria. Vo svojom Býk meku som našiel tri poctivé kusy. Ich prevedenie je výborné – do chrumkava osmažené, je stále cítiť ich charakteristická slanosť a ani kúsok nie je pripálený. Práve slanina dodáva burgru „punch“ efekt. 

Nad zeleninou sa nezvyknem rozplývať a nebude tomu tak ani teraz. Je klasická, čerstvá, príjemne dopĺňa chuť jedla a dodáva potrebné tóny. U hamburgerov je vždy dôležité, či fungujú ako celok a v prípade Býk mek to tak je. 

Všetko je úhladne poukladané

Hranolky sú dobré. Dostatočne veľké kusy a aj dostatočný počet. Chuťovo patria k miernemu nadpriemeru banskobystrickej scény. Nemajú tak chrumkavú krustu ako v niektorých iných podnikoch, ale sú hutné a čerstvé. Najlepšie sú samozrejme po ponorení do barbecue omáčky. Tá je uvedená ako domáca a chutí podobne ako všetky ostatné. Má však kyslejšie podtóny, pravdepodobne tam bude nejaký druh octu. Ako celok je však príjemná, nie je to žiadna extravagancia, ale ani neurazí. 

Hranolky chutia najlepšie s BBQ omáčkou

Touto vetou by sa dal zhrnúť „gastro pobyt“ v Davaj Het. Je to poctivá kuchyňa, ktorá sa na nič nehrá, ťaží s kvalitných surovín a primeraných porcií. Cenovo je na úplne rovnakej úrovni ako konkurenčné street food reštaurácie, ale chýba jej objednávka jedla priamo pri stole. Preto si myslím, že by cena jedla mala byť aspoň symbolicky nižšia.

Naše hodnotenie

celkové hodnotenie

4/5
Hamburger bol výborný, hranolky klasické, chcelo by to ale krajšie prostredie!

Poctivé jedlo v netradičných priestoroch

Kuchyňa

4/5

Cena/Kvalita

4/5

Servis

4/5

Atmosféra

3/5

Autor recenzie

Milujem kvalitnú kávu, dobré jedlo, aktívny pohyb a cestovanie. Tieto ingrediencie tvoria základ mojich recenzií.

Hodnotený podnik

davaj_het
5/5

Sledujte nás

Najnovšie recenzie

Bottova_prazenica-so-slaninou_pohlad-zhora
4/5
Soho_Hovadzie na fazulkach s chilli-2
5/5
250330190_244648127707595_6991191824911097824_n
5/5