IASAI – chute Ázie v centre Bratislavy

IASAI vznikol v roku 2017 ako neformálnejšia sestra ikonickej reštaurácie Fou zoo, ktorá udávala trendy a formovala novodobú Bratislavskú gastro scénu už veľa rokov a priniesla trend panázijskej kuchyne. Ide v zásade o ázijské ingrediencie poprepájané s našimi technikami, surovinami a jedlami, čo poskytuje neuveriteľné možnosti a kreativitu. O najmožnejšie čerstvé a kvalitné ryby a celkový chod reštaurácie sa stará Tomáš Lysý, človek s obrovským talentom a vášňou a kuchyňu z pozície šéfkuchára vedie Michal Takács, tiež s obrovskými skúsenosťami z Fou Zoo. Keď toto v roku 2019 zavrelo, tak IASAI akosi prirodzene na seba prebral zodpovednosť za posúvanie limitov v chutiach a zážitkoch na seba. A sakra úspešne.
iasai - bocik

Krásny priestor na Hviezdoslavovom námestí, ktoré aj vďaka podnikom ako IASAI prestáva byť pascou na turistov. Na výber sú v zásade dva svety – presklená terasa, na ktorej v lete prefukuje vetrík a v zime je vyhrievaná, alebo sushi bar, kde sediac na vysokej stoličke za barom pozoruješ šikovných chalanov ako ti extrémne zručne a zábavne počas komunikácie s Tebou chystajú variácie sushi, či nezabudnuteľné dezerty. Vzadu v kuchyni sa zas kúzli s teplou kuchyňou plnou čerstvej zeleniny, najkvalitnejších možných rýb s prihliadnutím na ekológiu a udržateľnosť mäsa. Vychádzajú odtiaľ jedlá, ktoré sú bez nadsázky zážitok vizuálny aj chuťový, aký si len tak niekde nedáš.

Krásne miesto pod stromami s terasou, ktorá v lete chladí a v zime hreje

V Iasai sa nemení menu príliš často, nakoľko je vyskladané z extrémne kvalitných surovín do premyslených kombinácii, ktoré spájajú chute Európy a Ázie. Výsledok je vždy chuťová explózia  a maximálny zážitok. Aj preto sa vždy teším, keď pribudne niečo nové, ale vždy si dám aj niečo s klasík, ktoré sú už neodmysliteľnou súčasťou menu, ako napríklad padrone papričky, wasabi krevety, rôzne moderné sashimi, či nigiry, alebo už absolútne ikonický matcha veterník a marhuľové šišky so sezamom.

No a okrem jedál, ktoré sú na á la carte menu robia v pracovné dni cez obed rafinovanejšiu variantu na menúčka, ktorú volajú SVÄTÉ OBEDY. Ide vždy o komplexne vystavané  3 až 4 chodové menu za veľmi fér cenu vzhľadom na prevedenie, kvalitu surovín a zážitok, ktorú si raz za čas môže každý, kto miluje kvalitu a dobré jedlo, dovoliť a ochutnať aj takto kuchyňu Iasai. A stojí to za to. Za mňa toto menu dáva absolútne zmysel pre obed v pracovnom týždni, ktorý sa dá v pohode stihnúť v rámci 45 až 60 minút, poskytne zážitok a som po ňom akurát sýty a plný energie do ďalšieho dňa bez pocitu ťažkosti a prejedenia.

Jedno z najlepších jedál a absolútna stálica menu

Jedno z najlepších jedál, ktoré je na lístku hádam od kedy IASAI vznikol sú plnené padrone papričky. Toto jedlo je esenciou toho, čo by mala panázijská kuchyňa byť. Zelené papričky padrone, typické pre španielske tapas sú obalené v tempure, ktorá je zas typická pre Japonsko. Paprička je naplnená dokonalou, skoro akoby klobáskovou zmesou, typickou pre strednú a východnú Európu. No a namáčať treba a o to sa stará kimchi majonéza, ktorá v tomto jedle zastupuje Kóreu.

Toto moderné nigiri by sa uživilo aj ako obraz

Nájdeš tu vždy zopár bao žemličiek, fantastickú gyozu, tacos z chobotnice, verzie ramenu a tataráky. Poväčšine z rýb a morských plodov a rozhodne ich pri návšteve nevynechaj. Tie sú kombinované s hľuzovkou, ázijskými citrusmi ako je yuzu, sezamovým ponzu či niečím chrumkavým. Kategóriou samou o sebe je sushi. Tu je IASAi o niekoľko konských dĺžok ďalej ako väčšina konkurencie. Od puristických sashimi, cez jeho moderné verzie ako aj moderné nigiry. To sú kombinácie chutí, za ktorými sa raz za čas prosto musí. Momentálne im za mňa kraľuje Sardinka. Fantastická ryba na dokonalej ryži, zázvor, sója a vypražená kostra. Zakusneš sa a v ústach exploduje slaná umami chuť, chrumkne kostička a všetko prepája dokonalo uvarená ryža. To je úplný sen.

Dokonalosť na tanieri. Lahodná treska s nádychom Ázie

Konečne sa na menu objavil aj bôčik. Ten si predstav mäkký ako vata, upečený do úplnej dokonalosti s chrumkavou kôrkou na jeho povrchu. Sprevádzaný je temnou, nasladlou repovou omáčkou, ktorej sladkosti sekunduje kumkvát. Silné chute zjemňuje a neskutočne hravo dopĺňa množstvo nakladanej a čerstvej zeleniny  a byliniek. Krásny príklad, ako môže vyzerať jedlo, keď nad ním tím rozmýšľa a očividne doň vkladá vášeň.

 Atmosféra, chute a krásne jedlá – to je IASAI

Už dlhšiu dobu je na lístku treska tmavá v rôznych obmenách. Táto ryba má krásne pevné mäso a je výrazne namarinovaná, čo jej dodáva dotyk Ázie. Šiestu chuť jej dodáva miso omáčka a o zaujímavý wow efekt sa stará koreň hajikame. Ten je výrazne kyslý a pikantný a dodáva celému jedlu výborný šmrnc.

Sladké sa v IASAI vynechať nedá

Dezerty sú taktiež must a úprimne vždy je ťažko vybrať, ktorý si dať. Alebo skôr, ktorý vynechať. Legendárne sú matcha veterníky s krémovou plnkou a kopcom strúhanej čokolády. Keď do nich zakusneš zaplaví ťa neopísateľný pocit naplnenia. Naplnenia chuťami, krémom, čokoládou a všetkým, čo môže byť na dezerte krásne. Stálicou menu sa už pomaly stali marhuľové šišky. Hutné, sladké a posypané návykovým sezamovým cukrom. Novinkou je vymakaná krupicová kaša s chrumkavou čokoládou, karamelom a passion fruitom. Táto varianta kaše je veľmi zaujímavá a je tiež výborným príkladom neobmedzených možností v prepájaní európskej a ázijskej kuchyne.

Toto je miesto, kam ak raz prídeš, si odsúdený na pravidelné návštevy. A je to jedno z mála miest, kde som bol naozaj veľa krát a všetko bolo vždy dokonalé do posledného detailu. No a ja som si pri písaní urobil chute a budem musieť skočiť na jedlo do IASA. A čo Ty?

Naše hodnotenie

celkové hodnotenie

5/5
Reštaurácia, ktorá udáva trendy a nastavuje laťku Ázijskej kuchyne u nás a prepája jej neobmedzené možnosti, chute a vône s Európskou gastronómiou.

Kvalita a zážitok!

Kuchyňa

5/5

Cena/Kvalita

5/5

Servis

5/5

Atmosféra

5/5

Autor recenzie

Milujem život a zážitky, ktoré ponúka. Snažím sa zažiť a ochutnať čo najviac a budem rád, ak Vám pomôžem vybrať si to správne miesto na zážitok z dobrého jedla a drinkov.

Hodnotený podnik

iasai foto2
5/5

Sledujte nás

Najnovšie recenzie

Bottova_prazenica-so-slaninou_pohlad-zhora
4/5
Soho_Hovadzie na fazulkach s chilli-2
5/5
250330190_244648127707595_6991191824911097824_n
5/5