Príliš sladké sústo

Piatky niekedy bývajú ťažké. Keď na mňa doľahne ťarcha konca týždňa, sladké jedlo mi zaručene pomôže ju prekonať. Dnešok je presne ten prípad. A tak googlim v ponukách reštaurácií v rádiuse tristo metrov a vyberám podľa pocitového podielu sacharidov v ponuke. Dnes to budú palacinky a určite na banskobystrickom námestí.
palacinky_2

A tak moje kroky vedú opäť k Richtárovi. Vygooglil som si u nich Palacinky s lekvárom a lesným ovocím a toto jedlo v konkurencii zvíťazilo najmä kvôli jasnému názvu – väčšina ingrediencií v názve má priamu súvislosť so sacharidmi. Neštandardný postup pri výbere reštaurácie, ale veľmi efektívny.

Ani nečakám na menu a rovno si ich u čašnícky objednávam. Podobne ako pri rebrách ju moja objednávka mierne zaskočila. Holt, dnes je deň sladkého jedla. A tak netrpezlivo čakám. Našťastie som v reštaurácii U richtára nikdy nemal problém s dlhými dodacími lehotami a tak mi po 15 minútach palacinky pristávajú na stole

Prezentácia… tu nie je veľmi o čom písať. Tri, na štvrtiny poskladané palacinky a okolo nich more lesných plodov so šťavou. To všetko na okrúhlom bielom porcelánovom tanieri. Je to klasická prezentácia. Na druhú stranu som žiadne haute-couture neočakával. 

Palacinky u Richtára sú prezentačná klasika

Palacinky majú jemné a tenké cesto, krájajú sa ľahko. Vo vnútri nachádzam jemnú vrstvu džemu. Podľa prvých súst usudzujem že džem je slivkový. Má mierne sladký úvod ale výrazne kyslý záver. Keby boli palacinky podávané samostatne, bez lesného ovocia, bola by táto chuť pravdepodobne vyvážená. A tu sa dostávam k jadru veci. 

Lesné ovocie – s tým,  že v tomto ročnom období určite nejde o čerstvú zmes som absolútne zmierený a neprekáža mi to. Čo je však na mojom jazyku väčší problém je jeho výrazná sladko-kyslá chuť. Nebojím sa ju označiť slovom „príkra“. Keď lesné ovocie naberiem na palacinku s už i tak kyslím džemom, je to extrém. Zavalí ma pocit presladenosti s kyslým záverom. Sú to takmer až hyperglykemické pocity. Keď si lesné ovocie naberiem samostatne, pocity ostávajú rovnaké a v čase už nie som schopný vnímať ďalšie chute. Jednoducho všetko prevalcuje. Dojem, násobí aj cukrový posyp palaciniek.

Chcelo by to ubrať z lesného ovocia

Určite by som odporúčal zmierniť dávku ovocia a cukru, alebo ich chuť niečím redukovať – napríklad smotanou. 

Nie je mojim cieľom aby táto ochutnávka vyznela ako ortieľ nad reštauráciou, pretože som tu doteraz bol vždy spokojný. To ale boli tradičné mäsité jedlá. Palacinky s lekvárom a lesným ovocím nepovažujem za silnú stránku tohto podniku. Mohlo by si nájsť fanúšikov, ktorí majú obľubu vo výrazne sladkých chutiach.

Naše hodnotenie

celkové hodnotenie

3.5/5
Ak ste vyznávači výrazne sladkého jedla, prídete si na svoje! Ak nie, iné jedlo bude lepšia voľba.

Palacinky nie sú silná stránka!

Kuchyňa

3.5/5

Cena/Kvalita

4.5/5

Servis

5/5

Atmosféra

4.5/5

Autor recenzie

Milujem kvalitnú kávu, dobré jedlo, aktívny pohyb a cestovanie. Tieto ingrediencie tvoria základ mojich recenzií.

Hodnotený podnik

restauracia_u_richtara
5/5

Sledujte nás

Najnovšie recenzie

Bottova_prazenica-so-slaninou_pohlad-zhora
4/5
Soho_Hovadzie na fazulkach s chilli-2
5/5
250330190_244648127707595_6991191824911097824_n
5/5