Smažená jasmínová ryža na metropolitný spôsob

V reštaurácii Cartel som už pred nejakým časom ochutnával parmezánové rizoto s hubami, baby špenátom, cesnakovou strúhankou a kúskami bravčovej panenky. Bol som celkom spokojný, vytkol som najmä prezentáciu jedla v kontexte pomeru cena/kvalita. Hodnotiť reštauráciu podľa jedného pokusu je však nezodpovedné, preto nastal čas na návrat.
smazena ryza_1

Opäť volím letnú terasu, na skúmanie interiérov bude čas v zimných mesiacoch. Dnes si ma obsluha, aj napriek tomu že som prišiel až po obednej špičke, všimla o niečo neskôr. A tak som mal čas kochať sa pohľadom na križovatku dopravnej tepny Banskej Bystrice, prezrieť si skladbu autoparku obyvateľov a vypočuť si akceleráciu vozidiel z miesta. Aróma spaľovacích motorov a sem-tam spálenej gumy gastro zážitku veľmi nepraje. Nie, lokalita tejto reštaurácii nesvedčí. Nabudúce určite interiér.

Dnes mám chuť na Áziu, preto siaham po ponuke jedál a vyberám zo samostatnej kategórie. Nakoniec víťazí smažená jasmínová ryža s kúskami teriyaki lososa a zeleninou. Lososa som už dlhú dobu nemal, preto som zvedavý aký bude v podaní Cartel. Minule som čakal 25 minút, dnes ešte o 5 minút viac. Stále to nie je zlé, predsa len to nie je jedlo z obedového menu.

Smažená jasmínová ryža pôsobí sviežo a lákavo

Na stôl jedlo dorazilo v tmavej hlbokej ázijskej keramickej miske. Páči sa mi jej nedokonalosť – akoby vznikla na prvej hodine kurzu keramiky, ale u veľmi nadaného žiaka. Jedlo je v nej úhladne poukladané a, na rozdiel od rizota z minulej návštevy, je prezentácia vyslovene pekná, svieža a človek má chuť sa zahryznúť. V miske je vidieť ryža, veľké zlatisté kúsky lososa a ázijská zelenina. Pekné, farebné, kontrastné.

Po prvých sústach sa dostavil pocit spokojnosti. Začnem malou výčitkou – a síce ryžou. Nemám pocit, že by bola jasmínová, skôr mám podozrenie že je tam ryža arborio. To samo o sebe nie je zlé, arborio je základný komponent klasického talianskeho rizota a aj v tomto prípade chutí výborne. Ale od ázijskej kuchyne by človek predsa len očakával jasmínovú ryžu – už len z princípu. Ryža je vláčna, na povrchu jemná s malou krustou vďaka pečeniu, vnútro zrniek má príjemne chrumkavé.

Suroviny sú veľmi kvalitné a chutné

 Samostatnú kapitolu tvorí losos. Jedlá z lososa odhalia nie len kvalitu samotnej suroviny, ale aj schopnosti kuchára. Často sa mi stáva, že je losos presolený a prenáša tento pocit do celého jedla. Nie v prípade Cartel. Som veľmi rád, že teriyaki tu nie je v podobe omáčky, ale v podobe tradičného spôsobu prípravy suroviny – v tomto prípade lososa. Je naozaj „teri“ – lesklý a zároveň „yaki“ – pečený. Chutí neuveriteľne lahodne, je ideálne slaný a skvele dopĺňa chuť ryže. Kúsky sú presne tak veľké, aby som ich nemusel krájať a rozpadávajú sa na jazyku.

Trochu prekvapením bolo použitie jemne osmaženej červenej a žltej mrkvy ako hlavných komponentov zeleniny. Nečakal by som tam práve túto ingredienciu, ale výborne dopĺňala jedlo ako celok. Zjemňovala prirodzenú slanosť lososa, dodávala jedlu sviežosť a vláčnosť. 

Farebné klíčky na povrchu sú povinná jazda ázijskej kuchyne. Nieže by som cítil ich chuť, pretože nie je výrazná. Ale sú tam najmä „pre ten pocit“, a to sa počíta.

Celkovo som s touto návštevou reštaurácie Cartel spokojný. Je celkom príjemné zistiť, že keď mám chuť na ázijské jedlo, nemusím navštíviť výhradne špecializovanú ázijskú reštauráciu. Za smaženú jasmínovú ryžu s kúskami teriyaki lososa a zeleninou si Cartel zaslúži veľku pochvalu.

Naše hodnotenie

celkové hodnotenie

4/5

Výborné jedlo, ktoré eliminuje nedostatky lokality

Kuchyňa

5/5

Cena/Kvalita

4.5/5

Servis

4/5

Atmosféra

3.5/5

Autor recenzie

Milujem kvalitnú kávu, dobré jedlo, aktívny pohyb a cestovanie. Tieto ingrediencie tvoria základ mojich recenzií.

Hodnotený podnik

foto-cartel
4/5

Sledujte nás

Najnovšie recenzie

Bottova_prazenica-so-slaninou_pohlad-zhora
4/5
Soho_Hovadzie na fazulkach s chilli-2
5/5
250330190_244648127707595_6991191824911097824_n
5/5