Výberová káva a dokonalé koláče a raňajky

Mám vždy veľkú radosť z každého nového miesta, ktoré vznikne a má čo ponúknuť, je pekné, svieže a chutné. Takto vznikol cca pred rokom SOREN na Bratislavských Mlynských Nivách. Je to zaujímavé, ale opäť ide o prírastok na Bratislavskú scénu otvorený počas vrcholiacej pandémie Covid 19. Ide o kombináciu specialty kaviarne, koláčiarne, raňajkárne a predajne kvalitnej kávy, vína, či remeselného piva.
Soren_titulne

Toto miesto ako prvý vlastný projekt  otvoril Vlado Kuchťák, ktorého si všetci kávopiči pamätáme ešte z ikonického Brew baru a následne z bistra Otto. To že to s kávou vie je úplne bez debaty. Nakupuje len tú najkvalitnejšiu kávu z overených pražiarní a nájdete tu často aj rôzne experimentálne spracované kávy. Prosto tu sa dobre buduje láska ku káve. Takej tej naozajstnej. Nebavme sa o pár kvapkách zákerne horkej smoly vyrobenej z lacnej komoditnej kávy. Svetlému priestoru dominuje priestor na predaj koláčov a najmä na prípravu kávy. Niekoľko mlynčekov, brutálna mašina na espresso, džezvy na mlieko, nádoby na batch brew – čo je vlastne prekvapkávaná káva, v ktorej podľa mňa najkrajšie vyniknú ovocné tóny každej svetlo upraženej kávy.

Káva Nitro cold brew

Nájde sa tu ale napríklad aj taká mašinka na výrobu fantastickej Nitro cold brew. O čo vlastne ide? Je to na studeno pripravená káva, ktorá sa pomocou hnacieho plynu čapuje rovnakým spôsobom ako tradičné čapované pivo. Na sýtenie nápoja sa však používa výlučne dusík, nie CO2 ktoré sa používa pri pive a na chuť kávy nemá príliš priaznivý vplyv. Výsledok je napenený studený nápoj s úžasnou penou. Treba však používať výraznú kávu, lebo chlad znižuje výraznosť chutí.

Ten najlepší chlebík, či už s vajíčkovým šalátom, alebo ako sendvič

Len pár dní po otvorení vletel Soren strmhlav aj na raňajkovú scénu. A to hneď vo veľkom štýle. Ponuka na raňajky nie je síce široká, ale zato pekelne chutná a dostupná už od 7.30, čo sa pri raňajkách veľmi cení. Všeobecne je neduh raňajkových spotov, že otvárajú často až okolo 9tej. Na výber sú napríklad obložené chlebíky a sendviče. Taký chlebík s vajíčkovou pomazánkou s titulnej fotky s bylinkami je výborný štart dňa. Vrcholom sú ale sendviče. Či už s  vajíčkovou pomazánkou, opečená slaninou , cheddarom, pečenými paradajkami a jemne pikantnou sriracha mayo. Toto je jedna z najlepších raňajkových kombinácii aké poznám. Úžasne zladenie chutí. To isté ale platí o sendviči s cviklou a kozím syrom. Dokonalá a klasická kombinácia. Sladkosť pečenej cvikly doladenej chrenom a krémovosť a jemná pikantnosť kozieho  syra vložené do výborného chleba od Kruhu je neskutočne fungujúca záležitosť.

Alebo si daj na raňajky, tak ako ja, jedno z najlepších flat white v Bratislave (dvojitý shot espressa s napeneným mliekom) a k tomu tak prirodzenú lúpačku. Je možné, že až doteraz nikoho nenapadlo predávať na raňajky úžasnú makovú lúpačku s jemne zmäknutým maslom a vznikajúcim, kvalitným slivkovým džemom? Asi áno. Tu to však napravili a túto chuťovku plnú spomienok si tu môžeš kedykoľvek dopriať.

Lúpačka – instantný teleport do detstva

Toto miesto neprestáva prekvapovať a predáva aj neskutočné koláče, ktoré si btw majiteľ Vlado pečie sám s pomocou rodiny, čo je veľmi sympatické a nie úplne bežné a obvyklé.. Výber sa občas zdá až veľmi široký, ale dávam svoju povesť na to, že to v žiadnom prípade nie je na úkor kvality, či chute. Nájdeš tu bublaniny, bezlepkové mandľové brownie, cinnabon a veľa ďalších.4 z nich ktoré sa objavujú viac menej pravidelne, podľa mňa veľmi vyčnievajú. Hlavnou hviezdou je moravský koláč trochu inak. Predstav si ten najlepší moravský koláč, aký si jedol. Máš? Ok. Zabudni naň a predstav si ho dokonalý. Teda trocha chrumkavosti na okraj, trocha menej cesta a mega viac plnky, dokonalú chuť v každom súste a monštruóznu posýpku preliatu prepáleným maslom. Ďalším je tá najšťavnatejšia tvarohová bábovka, či basque cheesecake, ktorý je rovnako dokonalý a vidno ho na fotke s raňajkami. Guinness torta s krémovým syrom sa podľa mňa stane kultom v Ba. Chuť čokoládovo-pivového cesta je hlboká a pôsobivo temná ako Mariánska priekopa a navrchu kyselkavo, sladko, krémový syr robia totálne nebo.

Dokonalé prevedenie moravského koláča a šťavnatá tvarohová bábovka

Okrem toho, že Soren má jednu z najlepších káv v Bratislave v absolútne konzistentnej kvalite – čo býva obrovský problém hlavne pri nápojoch s mliečnou penou, ktoré bývajú príliš horúce a pena sa okamžite rozpúšťa si tu dáš aj rôzne špeciality. K nim si zahryzneš dobré raňajky či koláč, alebo slané pečivo. Domov si môžeš odniesť kvalitné zrno, fľašu naturálneho vína, či remeselné pivo. A kopec znalostí o káve a aj potreby na jej prípravu doma.

Naše hodnotenie

celkové hodnotenie

5/5
Kaviareň, akú si zaslúži centrum každej metropoly. Úsmev, terasa s ruchom veľkomesta, tie najlepsšie možné kávy, vždy niečo dobré pod zub a atmosféra, ktorá robí toto miesto jedným z najlepších v Bratislave

Vône a chute

Kuchyňa

5/5

Cena/Kvalita

5/5

Servis

5/5

Atmosféra

5/5

Autor recenzie

Milujem život a zážitky, ktoré ponúka. Snažím sa zažiť a ochutnať čo najviac a budem rád, ak Vám pomôžem vybrať si to správne miesto na zážitok z dobrého jedla a drinkov.

Hodnotený podnik

Táto recenzia nehodnotí žiadny konkrétny podnik.

Sledujte nás

Najnovšie recenzie

Bottova_prazenica-so-slaninou_pohlad-zhora
4/5
Soho_Hovadzie na fazulkach s chilli-2
5/5
250330190_244648127707595_6991191824911097824_n
5/5