Menu v štýle Nechám to na Vás

Kúsok Japonska Ťa čaká v kamennej pivnici v centre Bratislavy v podobe menu, ktoré sa volá omakase. Ide o tradičné Japonské menu a fráza omakase by sa dala preložiť ako: „nechám to na Vás“. To znamená, že v reštaurácii tohto typu (inak na Slovensku jediná) nikdy ani len netušíš, čo presne na menu bude, nakoľko šéfkuchár ponúka to, čo má v dané obdobie sezónu a najvyššiu kvalitu a je v daný deň najčerstvejšie a pripravené na servírovanie hosťovi.
edomae

Vojdeš do podzemia cez miestnosť pripomínajúcu jaskyňu, z ktorej sála absolútny pokoj a pohoda a očakávaš, čo sa bude ďalej odohrávať.. Uvíta ťa úžasne milý personál z Japonska a uvedie Ťa dnu. Sadneš si za intímny bar pre celkovo 7 ľudí, ktorému šéfuje Slovák  Peter Horváth , ktorý sa učil u majstrov v Japonsku a v tíme má aj rodených Japoncov, čo večeru dodáva punc originality. Čiže naservíruje cca 18 chodov podľa vlastného výberu, sezónne a čerstvé.

Vstup do reštaurácie pripomína jaskyňu. Vľavo vyprážaná pražma a sashimi

Očakávať môžeš vždy ryby tej najvyššej možnej kvality a čerstvosti, vývary, morské plody a rôzne techniky ich prípravy. Surové, marinované, varené aj grilované. Všetko najvyššia kvalita a zážitok s chutí, techník a textúr, ale aj divadla, ktoré sa odohráva priamo pred tebou, kde kuchári práve pripravujú jedlá. Odporúčam objednať si fľašku dobrého Chablis, ktoré je príjemným spoločníkom k celému, cca 18 chodovému menu a užiť si nevšedný večer.

Ako sashimi bol podávaný morský vlk a tuniak chutoro. Vlka si u nás len tak v takomto prevedení nedáš a preto som bol plný očakávania. Ryba bola ako na tento účel robená. Jemná ako maslo, ale pritom so zachovanou textúrou a všetkými šťavami. Dominovala jej jemná chuť a vôňa. Druhú časť tohto chodu tvorila najmastnejšia časť tuniaka – bôčik. Tento bol len jemne na povrchu opálený ohňom čo nechávalo vyniknúť silnej chuti a tukovosti tejto časti ryby. K obom sashimi boli ako doplnok veľmi kvalitné a výrazné wasabi vo forme pasty, ktorú si samozrejme vyrábajú tu na mieste a svetlá, jemne slaná sójová omáčka. Jeden z teplých chodov bola veľmi netradičná kombinácia vysmážanej ryby v tekutej omáčke. Wow, ale tieto textúry a chute hrali spolu nádhernú symfóniu. Rybou bola opäť pražma, ktorá patrí medzi moje obľúbené ryby. Nebola ale klasicky v trojobale, ale len fritovaná sama o sebe s jemným dochutením. Položená bola v miske s Anake omáčkou. Je to vlastne Japonská omáčka určená na namáčanie. V tomto prípade ryby. Vyrába sa z Dashi – jemný rybí vývar s výraznou umami chuťou a sójovej omáčky. Skvelá kombinácia.

Hustý hubový vývar, makrela s kaviárom a pečená pražma na uhlí

Pomerne v začiatkoch večera prišiel jeden z najchutnejších chodov. Bola to až zvláštne hustá hubová polievka. Skoro by ju našinec nazval kašou. Jej chuť ale bola extrémne intenzívna a hlboká. Ale pritom tak hubovo jednoduchá, doplnená len o plátky čerstvých, tepelne neupravených húb a o kúsok krevety a zeleniny. Nádherne jednoduché a tak veľmi zapamätateľné. Pražma na drevenom uhlí s japonským korením – veľmi jemne spracovaná ryba, opečená do dokonalej chrumkavosti na grile posypaná japonským korením. Veľmi zaujímavý chuťový profil a textúry ponúka marinovaná makrela – jedna z najzaujímavejších rýb vôbec –  so zeleninou a červeným kaviárom, ktorý sa postaral o slanosť a príjemnú praskavú textúru.

Rôzne druhy rýb na ochutenej ryži do dvoch prstov

Teraz prišli na rad rôzne druhy nigiri, ktoré nám sushi majster postupne priamo pred nami pripravoval a prezentoval. Je to forma sushi, kedy sa na octom ochutenú ryžu pokladá surová ryba tej najvyššej možnej kvality. Ryba sa podáva v zásade oddýchnutá, v izbovej teplote. Japonský preklad v zásade znamená dva prsty a áno, nikto sa nebude hnevať, keď ho práve dvoma prstami budete jesť. Postupne prichádzali rôzne druhy tuniaka, na ktorých krásne vidno rozdiely medzi rybami a dokonca aj jej jednotlivými časťami. Zaujímavé boli sépia, či marinovaná mušľa svätého jakuba. Nestratili sa ani losos v podobe maki, či výborné pražma a makrela.

Maki z lososa a na záver tradičný miso vývar a ryžový puding

Posledný slaný chod slúžiaci na prečistenie chutí pred dezertom bola tradične podávaná miso polievka. Jednoduchý, chuťovo čistý a priamočiary vývar z miso pasty s troškou zeleniny a nakladaného zázvoru. Na záver bol samozrejme aj dezert. Ale opäť japonsky jednoduchý. Čisté chute a sladkosť. Tak by sa dala popísať kombinácia veľmi krémového a lahodného ryžového pudingu poliateho tekutou karamelovou omáčkou. Trošku som si spomenul na detstvo, keď sme jedávali puding preliaty sirupom. Predsa s tým Japonskom máme niečo spoločné.

Naše hodnotenie

celkové hodnotenie

5/5
Veľmi netradičný zážitok, aký na Slovensku inde nie je možné zažiť. Vysoká kvalita, veľmi zaujímavé prevedenie aj chute. Odporúčam aspoň raz zažiť. Jediné, čo by som možno podotkol je, že servis by mohol byť viac komunikatívnejší smerom k hosťovi pre umocnenie zážitku a cena 120€ je na Slovenské pomery jemne nad limit.

Netradičný zážitok

Kuchyňa

5/5

Cena/Kvalita

4/5

Servis

4/5

Atmosféra

5/5

Autor recenzie

Milujem život a zážitky, ktoré ponúka. Snažím sa zažiť a ochutnať čo najviac a budem rád, ak Vám pomôžem vybrať si to správne miesto na zážitok z dobrého jedla a drinkov.

Hodnotený podnik

edomae_nahlad
5/5

Sledujte nás

Najnovšie recenzie

Bottova_prazenica-so-slaninou_pohlad-zhora
4/5
Soho_Hovadzie na fazulkach s chilli-2
5/5
250330190_244648127707595_6991191824911097824_n
5/5