ROUS – bistro plné chutí a vína

Ďalší z príkladov, že aj počas nepríjemných časov počas covidu sa dá vytvoriť niečo krásne je bistro ROUS. Bistro je vo veľmi slušivo industriálne zariadene zo severskými prvkami v podobe svetlého dreva a kontaktne pôsobí otvorená kuchyňa a police s výberom nádherných, živých naturálnych vín, ktoré sa snažia hosťom prezentovať aj v podobe zvýhodnenej ponuky k obedu. A myslím si, že by sa kultúra jedenia a zážitku mala už posunúť smerom ku kombinovania výborného jedla a krásneho vína aj k obedu. A mám pocit, že práve o toto sa tu tím okolo majiteľa Petra Tkáča aj snaží.
rous (2) (1)

Kuchyňu má na starosti sympatický Martin Kunas a jeho tím, ktorého jedlá ste mohli ochutnať už v neexistujúcom, ale legendárnom bistre Kubista. Dnes svoje umenie predstavuje v tomto modernom priestore. Spoločne tu vsadili na dve jednoduché veci. Chuť jedla a víno. Jednoduché, však. A presne tak to je. Gastronómia nie je jadrová veda. Ponúknite nám dobré jedlo z kvalitnej suroviny uvarené s chuťou a vášňou. K nemu nalejte naozaj dobré víno, ideálne s príbehom. Celé to premiešajte so servisom, ktorý svoju prácu miluje a vtiahne nás do deja.

Pomerne pravidelne sa tu konajú vinárske akcie, kde Slovenský, alebo zahraničný vinár príde odprezentovať svoje vína, podebatovať a stráviť príjemný čas v spoločnosti ľudí, ktorý milujú krásno a zážitky. Kuchyňa vždy pripraví niekoľkochodové menu, ku ktorému sú párované práve vína z daného vinárstva a vzniká tak krásna symbióza a nezabudnuteľný zážitok.

Jedlá sú varené zo známych, prevažne lokálnych surovín, vlastnoručná príprava čohokoľvek, čo sa na tanieri objaví. Od bezkonkurenčných raňajok, cez každodenné obedy, až po krátky, ale chuťami nabitý a la carte a občasné degustačné večere.

Dať si cez víkend raňajky na terase v chládku s pohárom vína a užívať život

Nedávno sa v Rouse začali podávať raňajky, takže bolo nutné ochutnať a zhodnotiť. Na začiatok prekvapil výberu kávy. Vidno, že aj toto sa tu berie vážne. Nie je veľa nekaviarní, kde si dám specialty coffee, batch brew, či dokonca skvelé cold brew. A káva naň je od neďalekých Black – takéto spolupráce veľmi vítam. K tomu ešte pomarančový fresh a pohár vína. Áno, podľa mňa k pohodovým raňajkám patrí pohár bublín a keďže sa Rous na víno špecializuje, tak som dostal perfektne šťavnatý pét nat od Šiklóš winery od Levíc , ktorý veľmi odporúčam k raňajkám ochutnať.

Na odporúčanie som si dal farmárske vajíčka a parížsky šalát a domácu focacciu. Neznie to extra fancy, ale čakal som, že to bude niečím iné. A dočkal som sa. Vajíčka sú oslavou ich krémovosti a sviežosti jarných šalátov a byliniek. Uvarené akurát premiešané a podávané s opečenou focacciou. No a to by nebol Rous a Martin aby aj parížsky nebol trošku iný a typicky ich. Samozrejme, že je vlastnej výroby, je lahodný a s majonézou. Chuť je extrémne výrazná a najmä namiesto obyčajnej šunky je tu hovädzí jazyk, ktorý ma špecifickú textúru aj chuť a pasuje sem dokonalo.

Aj takto môže vyzerať obedové menu v modernom bistre. S pohárom vína samozrejme

Na každý deň sú počas obeda pripravené dve jedlá a jedna polievka. Jedno jedlo je prevažne mäsité a čo veľmi kvitujem, druhé je vegetariánska možnosť. Či zrovna natrafíš na fantastický bôčik, ktorý je úžasne chrumkavý, letný šalát s domácou focacciou, alebo výbornú studenú uhorkovú polievku, vždy bude jedlo výborne pripravené. Niektorá chuť môže sadnúť viac, iná menej, ale kvalitou a nápadom sa tu nešetrí. Jedno jedlo sa tu už ale dá považovať za signature dish. Opakuje sa v nepravidelných intervaloch a nájde sa nás pár, ktorý naň chodíme častejšie. A to sú kuracie srdiečka. Tie si len tak niekde nedám. Či už budú s tarhoňou v maslovej emulzii, na ľahkom paradajkovom ragú, či výbornej kaši z konfitovaných zemiakov s olivovým olejom, vždy to bude príjemne strávený obed.

Gnocchi s maslovou omáčkou a sušenými kačacími prsiami sú must

Čo sa týka jedálneho lístka na večere, či víkendy, musím povedať, že jesť napríklad rillettes z králika s kaparami a feniklom a dať si k tomu cuvé Dark Ages od šikovného vinára z Devína je zážitok rovnako, ako gnocchi z pečených zemiakov so sušenou kačkou a ryšák (ide o víno vyrobené z bielych aj modrých odrôd) z pinotov od  Mátyás Family Estate. Toto si treba dopriať kľudne aj vo všedný deň. Gnocchi akurát pripravené, ani nie príliš mäkké, ani príliš tvrdé. Lahodne pôsobí maslová omáčka a o chuťový profil sa starajú až krémové a jemne slané sušené kačacie prsia.

Rous patrí medzi tých pár reštaurácií, ktoré napriek tomu, že začali svoju cestu počas ťažkej covidovej doby, si dokázali nájsť svoje miesto. A nielen to, podľa mňa sa pomaly zaraďujú medzi podniky, ktoré udávajú smer a sú takým benchmarkom pre ostatných, ktorých cieľom by bolo robiť skvelú gastronómiu  a servis. Lebo presne to sa tu rozhodne darí.

Naše hodnotenie

celkové hodnotenie

5/5
Moderné bistro, aké si v svojom centre zaslúži mať každá metropola. Učia nás vážiť si chute lokálnych surovín, učia nás hrať sa s nimi a dávajú nám možnosť záživať pocit zo správneho kombinovania jedla a vína.

Zážitok zo spojenia jedla a vína

Kuchyňa

5/5

Cena/Kvalita

5/5

Servis

5/5

Atmosféra

5/5

Autor recenzie

Milujem život a zážitky, ktoré ponúka. Snažím sa zažiť a ochutnať čo najviac a budem rád, ak Vám pomôžem vybrať si to správne miesto na zážitok z dobrého jedla a drinkov.

Hodnotený podnik

rous3
5/5

Sledujte nás

Najnovšie recenzie

Bottova_prazenica-so-slaninou_pohlad-zhora
4/5
Soho_Hovadzie na fazulkach s chilli-2
5/5
250330190_244648127707595_6991191824911097824_n
5/5